Gowin: Nowoczesny i konkurencyjny przemysł odegra kluczową rolę, jeżeli chodzi o przyszłość, rozwój i dobrobyt naszego kraju

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Efektem prowadzonego dialogu przy tworzeniu Polityki Przemysłowej Polski ma być Kontrakt Branżowy określający wspólnie zdefiniowane zobowiązania obu stron, czyli biznesu i administracji.
Efektem prowadzonego dialogu przy tworzeniu Polityki Przemysłowej Polski ma być Kontrakt Branżowy określający wspólnie zdefiniowane zobowiązania obu stron, czyli biznesu i administracji. Adam Jankowski/ Polska Press
Wicepremier Jarosław Gowin wraz z wiceministrem rozwoju, pracy i technologii Robertem Tomankiem przedstawili wyniki konsultacji będących podstawą opracowania Białej Księgi Rozwoju Przemysłu. Resort otrzymał ponad 300 zgłoszeń dotyczących różnorakich barier stojących na drodze przemysłu. - Zapewniam z całą mocą, że wnioski i rekomendacje zawarte w Białej Księdze Rozwoju Przemysłu znajdą odzwierciedlenie w programie nowa Polityka Przemysłowa Polski- zapowiedział Gowin.

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapewnił, że propozycje z Białej Księgi będą realizowane m.in. poprzez zmiany legislacyjne i deregulacyjne w ramach tzw. Tarczy Prawnej dla polskich przedsiębiorców, nad którą trwają już prace w ministerstwie.

Efektem prowadzonego dialogu przy tworzeniu Polityki Przemysłowej Polski ma być Kontrakt Branżowy określający wspólnie zdefiniowane zobowiązania obu stron, czyli biznesu i administracji.

- Pakiet propozycji i uwag zawartych w Białej Księdze stanowi bardzo bogaty materiał nie tylko do pracy nad nową polityką przemysłową, ale jest też swego rodzaju obrazem polskiego przemysłu z jego problemami, raczej ze wskazaniem tego co mu przeszkadza, a nie pomaga. Przygotowując nową politykę przemysłową musimy uwzględnić oba te obszary– podkreślił z kolei wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Biała Księga Rozwoju Przemysłu. Kluczowe bariery

W Białej Księdze Rozwoju Przemysłu przedsiębiorcy przedstawili bariery, a także propozycje ich zniwelowania. Wyzwaniami w zakresie rozwoju przemysłu pozostają:

  • system kształcenia niedostosowany do potrzeb poszczególnych branż przemysłu,
  • deficyt kadr,
  • trudności w dostępie do preferencyjnych form finansowania, w tym finansowania B+R,
  • problemy związane z regulacjami środowiskowymi w tym z gospodarowaniem odpadami,
  • wydłużone i skomplikowane procedury administracyjne, w tym inflacja legislacyjna oraz wysoki poziom złożoności prawa,
  • przepisy prawa pracy,
  • koszty prowadzenia działalności gospodarczej związane z cenami energii.

Polityka Przemysłowa Polski

Polityka Przemysłowa Polski ma być "jednym z głównych filarów dla impulsu rozwojowego polskiej gospodarki opracowanego w ramach Planu dla Pracy i Rozwoju przygotowanego przez resort"- zapowiedziano. Narzędziami służącymi realizacji Polityki Przemysłowej Polski mają być "m.in. deregulacja przepisów, kontrakty branżowe, polityka zakupowa, agendy badawcze i sektorowe programy B+R". Z kolei jako jej cel wskazano także "wzmocnienie polskiego eksportu i skuteczne pozycjonowanie polskich firm na globalnych rynkach".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl